Moduly
Link na repozitár - Module
Technológie
Používame ESP32 Dev board. Kód je písaný v C++.
Odpurúčaný setup pre develomplemt development je v README v rámci git repozitára.
Rôzne moduly
V tejto sekcii sa pozrieme na to, aké rôzne moduly náš pivovar podporuje
Motor
Motory sa nachádzajú v každej z varných nádob a umožnujú stabilné miešania surovín potrebných na prípravu piva. Vo vnútry nádob sa nachádzajú rózne metličky, vzhľadom k tomu, že v prvej nádobe očakávame tekutinu hustejšiu a v tej druhej, zase viac riedku.
Tento motor je riadený pomocou meniča H300 (zapojenie), ktorý používa Modbus na komunikáciu s ESP32.
Menič H300 je taktiež potrebné nastaviť, aby vedel komunikovať s ESP:
PD.00 - 6006 (19200 BAUD)
PD.01 - 3 (jeden stop bit)
P0.02 - 2 (mala by blikat LEDka)
P0.03 - 9
P0.04 - 8
P0.11 - 5
Teplomer
Teplomer sa nachádza v každej z varných nádob a spolu s regulátorom teploty umožnuje reguláciu správnej teploty tekutiny počas varenia a kvasenia.
Používame teplomer rady DS18B20 (zapojenie).
Regulátor teploty
Používame JULABO CF41 s podporovaným sériovým rozhraním RS-232 alebo RS-485. Pre ovládanie zariadenia na diaľku je nutné v menu Interface vybrať typ rozhrania a následne v menu Configuration nastaviť položku Setpoint na vybrané rozhranie.
Potom možeme so zariadením komunikovať pomocou príkazov, ktoré by však mali byť posielané s časovým rozostupom aspoň 250ms. Príkazy pre získanie údajov zo zariadenie sa začínajú IN a príkazy pre nastavenie hodnoty v zariadení sa začínajú OUT.
Príklad príkazu pre nastavenie pracovnej teploty
OUT_SP_00 ⇔ 55.5↵
Príklad príkazu pre získanie pracovnej teploty
IN_SP_00↵
a odpoveď na tento príkaz
55.5↵ LF
Všetky podporované príkazy ako aj možné odpovede sú bližšie špecifikované v oficiálnom manuáli v kapitole 11.
Pumpa
Pumpa sa využíva, keď je potrebné prečerpať tekutinu z prvej nádoby do tej druhej. Používame pumpu AWH E-Actuator 24V Type E2 DIN. Na spúštanie tejto pumpy nám však stačí iba obyčajné relé, čo nám veľmi uľahčí prácu s daným zariadením. Ako relé používame Hong Wei HW-655, ktoré je ovládané cez sériové rozhranie.
Násypníky
Momentálne máme iba jeden násypník, ktorý je ovládaný jedným servom SG90 (*pravdepodobne - nieje to isté). Servo vlastne iba posunie pliešok, ktorý drží všetky suroviny, ktoré následne spadnú do prvej varnej nádoby.
Komunikácia s back-endom
Pre komunikáciu využijeme websocket a správy budú mať formu: Podporované údaje.
{
"moduleId": 123,
"status": <status modulu>, // ERROR, OK
<podporované údaje>
}
Ako v skratke funguje modul?
Setup
Najprv si treba zadefinovať aké zariadenia máme kde pripojené a dať ich do poľa všetkých zariadení (v budúcnosti by sme chceli, aby tento krok nebolo treba manuálne robiť pred nasadením modulu, ale dala by sa modulu poslať konfigurácia).
Kód
Modul sa pripojí na WiFi podľa konfigurácie a následne sa pripojí cez WebSocket na backendový server. Modul potom periodicky posiela svoj aktuálny stav, a aj stav všetkých pripojených zariadení.
Na modul je možné poslať z backendu aj inštrukciu, ktorú má modul vykonať. Formát je zadefinovaný v Podporované funkcie. Modul následne vo svojich periodických updatoch posiela aj informáciu o aktuálnom stave danej inštrukcie.
Diagram zapojenia
Zapojenie meniča H300
*Originálny autor diagramu H300: http://team18-19.studenti.fiit.stuba.sk/