Metodika riadenia úloh

Na riadenie úloh používame nástroj Azure DevOps.

Životný proces User Story
  1. Backlog

    Po identifikovaní sa user story pridá do backlogu a nachádza sa v stave New. User stories, ktoré sa nachádzajú v backlogu nemusia mať kompletný alebo vôbec nejaký opis, nie sú rozdelené na tasky ani nie je ohodnotená ich zložitosť. User stories, ktoré sa nachádzajú v backlogu nám slúžia hlavne ako zdroj nápadov a funkcionality, ktorú by sme chceli niekedy v projekte mať.

  2. Ready to plan

    User stories, ktoré majú pridaný opis, sa presúvajú do stavu Ready to plan. Nad user stories, ktoré sa nachádzajú v tomto stave, sa môžeme hlbšie zamýšľať, rozdeľovať ich na tasky a ohodnocovať ich zložitosť.

  3. Plan done

    V prípade, že už má user story pridaný opis, je rozdelená na jednotlivé tasky a je odhadnutá jej zložitosť, môžeme ju presunúť do stavu Planned. Znamená to, že user story je pripravená na to, aby mohla byť vybraná do šprintu.

  4. Ready to develop

    User stories, ktoré boli vybrané do šprintu, sa presúvajú do stavu Ready to develop. Ako tím sa zaväzujeme, že tieto stories budú do konca šprintu v stave To accept. Každá user story v tomto stave musí byť niekomu priradená. Ten, komu je user story priradená, je potom zodpovedný za jej dokončenie. To znamená, že dbá na to, aby ľudia participujúci na tejto user story, začali na nej včas pracovať, prípadne pomáha riešiť vzniknuté problémy.

  5. Develop doing

    Akonáhle sa na user story začne pracovať (aspoň jeden z jej taskov je v stave In Progress), presúva sa do stavu In development.

  6. Ready to review

    Po dokončení všetkých taskov prislúchajúcich k danej user story sa táto story presúva do stavu Ready to review. Akonáhle je user story v tomto stave, je potrebné, aby niekto skontroloval prácu, ktorá sa na tejto story vykonala. To sa môže udiať dvomi spôsobmi. Prvý spôsob je že ten, kto je zodpovedný za danú user story vytvorí task na review a priradí ho niekomu na kontrolu. Druhá možnosť je, že user story nie je nikomu priradená na kontrolu. V takomto prípade bude robiť review ten, kto má aktuálne čas alebo schopnosti na review. Reviewer si sám vytvorí task na review a priradí si ho.

  7. In review

    Akonáhle začne reviewer pracovať na kontrole user story, presúva sa do stavu In review. V tomto stave zostáva do momentu, kým reviewer nedokončí kontrolu. To znamená, že všetky tasky sú dokončené a spĺňajú definition of done. Zároveň sú splené akceptačné kritériá danej user story a všetky zapracované zmeny sú mergnuté v develop vetve príslušného repozitára. V prípade, že toto všetko je splnené, presúva sa user story do stavu To accept. V opačnom prípade sa user story presúva naspäť do stavu In development a je potrebné opraviť nájdené nedostatky.

  8. To accept

    User stories, ktoré prešli review sa nachádzajú v stave To accept. V tomto stave zostávajú až do momentu ich akceptovania alebo neakceptovania product ownerom. V prípade neakceptovania sa user story presúva do stavu In development a je potrebné zapracovať všetky nedostatky.

  9. Done

    V prípade akceptovania product ownerom sa user story presúva do stavu Done. Tento stav je konečný.

Životný proces taskov v šprinte

  1. To Do

    Všetky novo vytvorené tasky pre nejakú user story sa najprv nachádzajú v stave To Do. Každý task v tomto stave je niekomu priradený, má napísaný opis a odhadovanú časovú zložitosť v hodinách.

  2. In Progress

    Po začatí práce na nejakom tasku sa tento task presúva do stavu In progress. To, že sa task nachádza v tomto stave značí, že rozpracovaný. Na takýchto taskoch môžeme a mali by sme upravovať zostávajúci čas dokončenia tasku. Tento čas sa môže zvyšovať alebo znižovať podľa toho, či práca na tasku ubúda, alebo sme narazili na nejaký problém a práca sa teda predĺži.

  3. Done

    Po dokončení tasku sa presúva do stavu Done.