Metodika iterácií¶
Počas každého šprintu máme štyri stretnutia, dve s vedúcim tímu a dve bez neho.
Každé stretnutie začína Stand Upom. Aj keď by sa mal uskutočňovať každých 24 hod., tento princíp uskutočňujeme 2x za týždeň vzhľadom na podmienky a rozvrh predmetu. V tejto diskusii scrum master dohliada na to, aby každý člen tímu (vrátane scrum mastra) zodpovedali na otázky:
- Na čom som pracoval za dobu od posledného stretnutia
- Na čom sa chystám pracovať
- Aké problémy mám v súvislosti s mojou úlohou
1. stretnutie (s vedúcim)¶
V prvej časti tohto stretnutia ukončujeme predchádzajúci šprint. Vyhodnotíme celkovú iteráciu, zhodnotíme burndown chart (graf zobrazujúci množstvo práce, ktoré je nutné ešte dokončiť), v ideálnom prípade je jeho hodnota na nule. Prejdeme si s vedúcim tímu jednotlivé user stories, ktoré nám ohodnotí story pointami (vyhodnocuje, či sme splnili definition of done pre jednotlivé user stories). Po akceptovaní všetkých user stories vedúcim tímu môžeme iteráciu uzavrieť. V druhej časti stretnutia plánujeme nasledujúci šprint. Spoločne špecifikujeme user stories, ktoré sú súčasťou šprint backlogu a počas šprintu tieto user stories zásadne nemeníme. Pred zaraďovaním user stories do backlogu vyhodnocujeme jednotlivo každú user story príslušným bodovým ohodnotením (story points), ktoré určujú zložitosť a relatívnu časovú náročnosť konkrétnej úlohy. Každú user story si rozdelíme na tasky. V prípade, že toto nestihneme na stretnutí, každý je povinný si rozdeliť svoje user stories, na ktorých bude pracovať na tasky, ešte v ten deň.
2. stretnutie (bez vedúceho)¶
Počas tohto stretnutia pracujeme na priradených taskoch a konzultujeme prípadné problémy.
3. stretnutie (bez vedúceho)¶
Počas tohto stretnutia ohodnocujeme tasky, pracujeme na priradených taskoch a konzultujeme prípadné problémy.
4. stretnutie (s vedúcim)¶
Na tomto stretnutí sa zameriavame na riešenie vzniknutých problémov počas prvej časti šprintu. V tejto fáze šprintu by už mali byť všetky user stories aspoň začaté. Venujeme sa tiež úprave backlogu. Vymýšľame nove user stories, ohodnocujeme ich a prioritizujeme.
5. stretnutie (bez vedúceho)¶
Počas tohto stretnutia pracujeme na priradených taskoch a konzultujeme prípadné problémy.
6. stretnutie (bez vedúceho)¶
Na poslednom stretnutí v iterácii vytvárame pod dohľadom scrum mastera retrospektívu, na ktorej zapíše každý člen tímu všetky pozitíva, negatíva a nápady na vylepšenie za uplynulý šprint. Po zapísaní týchto informácii do dokumentu je uverejnený na tímovej web stránke. Počas tohto stretnutia si tiež vyhodnotíme percentuálny podiel práce na jednotlivých user stories za uplynulý šprint. Ďalej pokračujeme samostatnou prácou na priradených taskoch.