O PROJEKTE

Motivácia

Určite sa už každý z vás aspoň raz ocitol v situácii, kedy sa dostal do nového prostredia a cítil sa úplne stratený. Nepomohli vám ani navigačné tabule či ľudia naokolo. Sme presvedčení, že práve my vám dokážeme ponúknuť riešenie na tento problém – vyvíjame mobilnú aplikáciu s mapami, navigáciou a mnohými ďalšími informáciami o budove a dianí v nej. Je celkom logické, že ako prvá budova, pre ktorú to robíme je budova našej školy, preto sa aj náš projekt volá Virtuálna FIIT. Takže momentálne je aplikácia určená predovšetkým študentom prvého ročníka, ktorí sa takisto cítia často stratení. Samozrejme, vývoj riadime tak, aby sa celé riešenie dalo jednoducho preniesť na akúkoľvek inú budovu, či už školu, úrady, nemocnice, nákupné centrá, biznis centrá alebo veľké firemné budovy. Do tohto projektu bolo investovaného už veľa úsilia našimi predchodcami. Takže už dnes aplikácia poskytuje študentom mnoho funkcionalít, medzi ktoré patrí napríklad prezeranie si máp fakulty, vlastného rozvrhu, obedov v okolí či odchod najbližších autobusov. My máme v pláne ich udržiavať, vylepšovať a rozšíriť o nové.

Ciele

Najväčší potenciál vidíme v lokalizácii a následnej navigácii používateľa v budove. Toto sme si stanovili ako svoj hlavný cieľ v tomto projekte, pretože bez tejto funkcionality sa žiadny informačný systém viazaný na komplexné budovy neobíde. Takúto navigáciu rozhodne ocenia používatelia, ktorí neradi strácajú čas študovaním mapy. Na otvorených priestranstvách sa na tento účel používa GPS signál, ten však vo vnútorných priestoroch zlyháva, a teda je potrebné nájsť iné riešenie lokalizácie. Spomedzi existujúcich technológii nám vyšlo najpraktickejšie použitie nízkoenergetických vysielačov – Bluetooth LE Beacon-ov. Existujúce implementácie takéhoto riešenia nie sú dostatočne presné, čo sme prijali ako výzvu pre implementáciu vlastnej navigácie. Spôsobov, akým je možné problém uchopiť je viacero. Vzniká možnosť poňať projekt výskumne a zistiť, ktorá metóda by bola v danom prostredí najvhodnejšia. Do konca zimného semestra plánujeme vytvoriť prototyp, v ktorom bude fungovať lokalizácia v rámci miestnosti a do konca školského roka plne fungujúci modul, ktorý bude spolu s celou doterajšou aplikáciou opäť nasadený na Google Play obchod.

Menej náročným, ale snáď rovnako dôležitým cieľom je aj prepojenie našej aplikácie so systémom Askalot (portál pre študentov na kladenie otázok a vyhľadávanie/získanie odpovedí). Tiež plánujeme vyriešiť problém so zabezpečením spojenia (to nebolo možné zabezpečiť kvôli obmedzeniam produkčného servera) tým, že si nainštalujeme svoj vlastný produkčný server a zoptimalizujeme tak aj celú komunikáciu medzi klientom a serverom. V prípade záujmu iných fakúlt STU radi rozšírime našu aplikáciu aj pre nich a to s minimálnou námahou.

V neposlednom rade medzi naše ciele patrí získanie schopnosti práce v tíme. Na to, aby sme boli v tomto projekte úspešní, je potrebná dobrá tímová komunikácia, spolupráca a pochopenie jeden druhého.