1. ÚVOD

 

 

Cieľom tohto tímového projektu je navrhnúť a implementovať programový systém na podporu cvičení v predmete Strojovo orientované jazyky, ktorý by pomáhal pedagógom, ktorí cvičia tento predmet.

Pomocou kvalitného podporného systému, ktorý zautomatizuje niektoré činnosti spojené s preberaním, evidenciou, kontrolou a hodnotením zadaní, sa doba od prebratia zadania od študenta až po jeho ohodnotenie značne skráti a cvičiaci sa bude môcť plnohodnotnejšie venovať študentom po odbornej stránke.

Snahou je vytvoriť integrované prostredie, ktoré pedagógom cvičiacim predmet SOJ poskytne informácie o preberaných zadaniach a nástroje na analýzu a hodnotenie, ktoré bude potrebovať pri preberaní, kontrole a hodnotení zadaní.

 

Tento podporný systém by mal pokrývať hlavne funkcie na preberanie a evidenciu študentských zadaní, analýzu podobnosti zadaní, testovanie funkčnosti zadaní a na analýzu programovacieho štýlu autorov zadaní.

 

 

1.1. Zadanie projektu:

 

Hlavný dôraz na realizáciu cvičení v predmete Strojovo orientované jazyky (SOJ) sa kladie na metodológiu tvorby a samotnú tvorbu programov na strojovej úrovni. V priebehu semestra študenti vypracúvajú niekoľko dielčich úloh a zložitejších zadaní, ktoré sa osobitne hodnotia. Cieľom je, aby každý študent pracoval samostatne, čo prináša práve do procesu hodnotenia istú náročnosť. Napr. ako podchytiť "kopírovanie" programov, minimálne zmeny v už existujúcich programoch a podobne. Celý problém je o to zložitejší, čím väčší počet študentov absolvuje predmet v určitom roku.

 

Projekt sa zameriava na vytvorenie programového prostredia, ktoré podporí prácu pedagóga riešením aspoň časti problémov, ktoré sú spojené s cvičeniami z predmetu SOJ.

 

V tomto projekte úlohou pre tím bude:

·        naštudovať základnú problematiku cvičení SOJ,

·        zistiť, na ktoré požiadavky je kladený dôraz pri hodnotení úloh v SOJ,

·        vhodne doplniť (rozšíriť) množinu požiadaviek na systém,

·        navrhnúť funkčný systém,

·        implementovať navrhnutý systém.

 

 


1.2. Riešiteľský kolektív:

 

Všetci členovia úspešne ukončili bakalárske štúdium v odbore informatika a momentálne študujú v 1. ročníku inžinierskeho štúdia v odbore informatika so zameraním na počítačové systémy a siete. Každý člen úspešne absolvoval predmety bakalárskeho štúdia, ktoré súvisia s témou projektu. Sú to hlavne predmety Strojovo orientované jazyky, Objektovo orientované programovanie, Funkcionálne a logické programovanie alebo Opis a preklad programovacích jazykov.

 

Martin Bandžuch:

Profil: Absolvent predmetu "Strojovo orientované jazyky", má bohaté znalosti v oblasti  programovania v jazyku symbolických inštrukcií a C++. Pracoval vo vývojových prostrediach Visual C++, Borland C++ a Turbo Assembler.

Kontakt: bandzuch@decef.elf.stuba.sk

 

Róbert Husivarga:

Profil: Absolvoval predmet "Strojovo orientované jazyky". Nadobudol skúsenosti v oblasti programovania v jazyku symbolických inštrukcií a C++, venoval sa programovaniu vo vývojových prostrediach Visual C++, Borland C++, Visual FoxPro a Turbo Assembler. Podieľal sa na vývoji informačného systému obchodnej firmy.

Kontakt: husivarg@decef.elf.stuba.sk, husivarga@pobox.sk

 

Martin Mančík:

Profil: Absolvoval predmet "Strojovo orientované jazyky". Získal znalosti v oblasti  programovania v jazyku symbolických inštrukcií a C++. Má viacročné skúsenosti s vývojovými prostrediami Visual C++, Borland C++ a Turbo Assembler. Bol členom tímu autorov informačného systému pre firmu Honeywell a systému zberu dát pre ŠÚSR.

Kontakt: mancik@decef.elf.stuba.sk

 

Radoslav Manzela:

Profil: Absolvent predmetu "Strojovo orientované jazyky", kde získal znalosti v oblasti  programovania v jazyku symbolických inštrukcií. Taktiež sa venuje vývoju aplikácií v jazykoch C++ a Basic. Má skúsenosti s vývojovými prostrediami Visual C++, Borland C++, Visual Basic a Turbo Assembler.

Kontakt: manzela@pobox.sk

 

Ľuboslav Mazánik:

Profil:znalosti z oblasti programovania v jazyku symbolických inštrukcií, ktoré získal absolvovaním predmetu "Strojovo orientované jazyky". Dlhodobo sa venuje tvorbe aplikácií v jazyku C++ vo vývojových prostrediach Visual C++, Borland C++ a Watcom C++. Bol členom tímu programátorov softvéru pre registračnú pokladnicu CASSA.

Kontakt: mazanik@decef.elf.stuba.sk

 

 


1.3. Plán projektu:

Hrubý plán projektu:

·        Analýza problému (naštudovanie základnej problematiky cvičení SOJ a zistenie požiadaviek, na ktoré je kladený dôraz pri tvorbe a hodnotení úloh v SOJ),

·        Špecifikácia požiadaviek (vhodne doplniť množinu požiadaviek na systém),

·        Návrh (navrhnúť funkčný systém),

·        Implementácia (implementovať navrhnutý systém).

 

Časový plán (harmonogram) projektu:

 

Zimný semester:

1.        vytvorenie tímu a voľba témy projektu,

2.        vytvorenie ponuky,

3.        odovzdanie ponuky,

4.        vyhodnotenie ponúk,

5.        rozdelenie úloh, vytvorenie plánu projektu a analýza problému,

6.        analýza problému,

7.        špecifikácia problému a vytvorenie internetovej stránky,

8.        odovzdanie dokumentácie analýzy a špecifikácie,

9.        vytvorenie posudku dokumentácie konkurenčného tímu a jeho odovzdanie,

10.   zapracovanie zistených nedostatkov, návrh prototypu vybraných častí,

11.   implementácia prototypu vybraných častí,

12.   odovzdanie a prezentácia prototypu vybraných častí a odovzdanie dokumentácie.

 

 

1.4. Úlohy členov tímu:

 

Martin Bandžuch:

·        Tvorba integrovaného prostredia,

·        Modul testovania funkčnosti zadaní.

 

Róbert Husivarga:

·        Koordinácia tímu, oficiálna komunikácia tímu s okolím,

·        Tvorba dokumentácie, zápisníc zo stretnutí a preberacích protokolov,

·        Modul analýzy programovacieho štýlu autorov zadaní,

 

Martin Mančík:

·        Tvorba modelu údajov,

·        Modul evidencie zadaní.

 

Radoslav Manzela:

·        Tvorba internetovej stránky tímu,

·        Modul analýzy podobnosti zadaní,

 

Ľuboslav Mazánik:

·        Modul analýzy podobnosti zadaní,

·        Asistencia pri tvorbe internetovej stránky.

 

V rámci jednotlivých modulov systému má každý člen za úlohu prejsť všetkými etapami životného cyklu tvorby systému (analýza, špecifikácia, návrh, implementácia a testovanie).

Úlohy jednotlivých členov sa môžu počas tvorby systému mierne meniť, resp. prekrývať sa s úlohami ostatných členov. Podrobnejší rozpis úloh členov tímu obsahujú zápisnice zo stretnutí.