Stretnutie s lekármi č. 2
Tím č. 5
Dátum: 17.12.1999
Čas: 16:00
Miesto: Fakultná nemocnica na Mickiewiczovej ulici
Študenti: M. Makula, I. Noris, K. Vlasko, R. Kovaľ
Pedagógovia: M. Bieliková, M. Smolárová
Lekári: P. Záhon, P. Kučera
Cieľ stretnutia: prezentácia prototypu používateľského rozhrania
- Na začiatku stretnutia nás lekári informovali, že sa zmenila situácia z hľadiska funkcie importu z prístroja Viking do systému, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde ku kúpe nového prístroja. Tento bude schopný exportovať údaje priamo do databázy ACCES. Súčasťou nového meracieho prístroja bude aj počítač zo softvérom na jeho obsluhu z operačným systémom Windows NT (na počítači je možné inštalovať aj iný softvér). Prístroj bude k dispozícii najskôr v januári resp. februári, čo znamená že treba pokračovať vo vývoji nezávisle, pričom sa po bližšom zoznámení s prístrojom doimplementuje konverzia medzi systémami.
- Z hľadiska štruktúry formulárov v systéme lekári tvrdia, že pokiaľ sa informácie nachádzajú v ECCO formáte, treba ich nechať používateľovi prístupné, bez ohľadu na to či sa budú využívať.
- ICD 10 – pravdepodobne nebude potrebné vzhľadom na jej veľkosť zahrnúť do systému kompletnú databázu ICD10 kódov. Toto rozhodnutie však bude závisieť od výslednej formy systému.
- Čísla pri názvoch niektorých diagnóz sú len internou informáciou CASE – netreba ich zahŕňať do nového systému.
- Problematickou oblasťou je aj štandardizácia meracích postupov (čo merať, pri akej diagnóze, ako priložiť elektródy na sval a pod.) Z tohoto hľadiska by bolo užitočné uvažovať o grafickej nápovede pri vytváraní testov.
- Filozofia EMG vyšetrenia vychádza hlavne z existujúcej diagnózy (hypotetickej), ktorú samotné vyšetrenie buď potvrdí, alebo vyvráti. V zásade sa vykonáva nasledovný postup:
Tento postup je nutný vzhľadom na spôsob merania. Je prakticky neúnosné, aby boli na pacientovi vykonané všetky typy testov, ktoré sú časovo a technicky náročné a z toho dôvodu je nutné vychádzať z hypotetickej diagnózy.
Teda EMG prístroj je prístroj pre overenie alebo vylúčenie diagnózy.
Zaujímavou možnosťou by bolo zahrnúť do systému filozofiu, ktorá by vychádzala z hypotetickej diagnózy, a napovedala by lekárom štandartný postup aký je potrebný v prípade danej hypotetickej diagnózy vykonať. Lekári nám prezentovali systém KANDID, ktorý umožňoval túto formu nápovedy.
Vypracoval: Matej Makula