Problémovo orientovaný informačný systém.




Motivácia:
Všetci členovia tímu si uvedomujú vážnosť danej problematiky a jej humánny charakter, ktorý spočíva v tom, že prispieva k vylepšeniu životných podmienok pacientov, pracovných podmienok zamestnancov zdravotníctva ako aj k zlepšeniu efektivity liečby v predmetnom nemocničnom zariadení. Keďže časť členov má skúsenosti so sieťovými, databázovo orientovanými informačnými systémami a ostatní s počítačovou grafikou, je to vhodné zloženie tímu pre úspešnú realizáciu daného projektu.

Vzhľadom na fakt, že vyvíjaný systém by mal byť používaný v praxi konkrétnym zdravotníckym zariadením, predpokladáme, že sa nám pri jeho vypracovávaní podarí oboznámiť s podmienkami práce programátorov v reálnom živote, ktorý je mierne odlišný od práce na rutinných zadaniach v škole. Získané vedomosti sa nám určite zídu pri prechode do praxe.

 
 
 
Návrh riešenia:
Vzhľadom na informácie o projekte, s ktorými sme boli dosiaľ oboznámení, navrhujeme, aby bola daná problematika riešená ako informačný systém typu klient – server s využitím menšieho a lacnejšieho SQL servra. Všetky časti tohoto systému budú implementované ako samostatné programové moduly.

Celý systém bude realizovaný pre operačný systém Microsoft Windows NT alebo Windows 95 (resp. 98). Uvedené prostredia sú v súčastnej dobe považované za štandard a umožnujú uživateľsky prijateľné ovládanie. Taktiež poskytujú prijateľné grafické rozhranie pre vizualizáciu výstupných dát, ktoré bude potrebné pri prezentácii CT snímkov. Súčasťou uvedených prostredí je aj podpora sieťového rozhrania, ktorá bude pre rozsiahly inofrmačný systém nevyhnutná.

Vďaka použitiu SQL servra bude možné relatívne jednoducho realizovať správu prístupových práv užívateľov, keďže server takéto možnosti priamo v sebe zahŕňa. Rovnako aj archivácia údajov bude môcť prebiehať automaticky bez nutnosti implementácie samostatného archivačného modulu.

Hlavnou výhodou prístupu tvorby samostatných modulov je tá vlastnosť, že jednotlivé časti systému budú môcť byť vyvíjané a ladené samostatne. Bude postačovať definovať spoločný dátový model a operácie nad nimi vykonávané jednotlivými modulmi. Takto bude možná jednoduchšia detekcia a oprava prípadných chýb a taktiež dopĺňanie nových samostatných modulov v budúcnosti. Doporučujeme, aby boli všetky moduly pre informačný systém vyvíjané v rovnakom vývojovom prostredí, čo však nie je nevyhnutnou podmienkou. Toto doporučenie nie je nutné dodržať v prípade, že sa preukážu evidentné výhody realizácie niektorého modulu v inom vývojovom prostredí. Nami navrhované vývojové prostredie je Visual C++ alebo Borland Delphi.
 
 
 
Alternatívne riešenie:
Druhou variantou je realizácia daného systému bez použitia SQL servra, pričom tento bude nahradený štandardnými databázovými súbormi vo formáte DBASE alebo Paradox. Prístup k nim bude realizovaný cez niektoré štandardné databázové rozhranie (pre Borland Delphi napríklad Borland Database Engine). V tomto prípade však bude nutné samostatne realizovať archivačný modul ako aj správu užívateľských práv.

Takisto bude potrebné programovo riešiť viacuživateľský prístup k centrálnym datám, ktorý je v prípade SQL servera veľmi efektne vyriešený samotným servrom.
 
 
 
Predbežné členenie sytému:

Predbežné členenie sytému do modulov je uvedené na nasledujúcom obrázku. Pri tomto rozčleňovaní sme vychádzali z faktu, že systém by mal pokrývať dve základné oddelenia – Ambulanciu a Interné.

Modul pre Ambulanciu bude iba jeden a v prípade fyzickej existencie viacerých ambulancií stačí nakopírovať daný modul do každej miestnosti.

Interné oddelenie sa skladá z viacerých častí, ktoré majú rozdielnu pracovnú náplň, a preto aj rôzne požiadavky na systém. Z toho vyplýva potreba realizácie viacerých odlišných modulov pre toto oddelenie.

Správcovská časť zahŕňa moduly pre administráciu systému a prehľadné zobrazovanie štatistických výsledkov liečby. Fyzické umiestnenie týchto modulov nie je presne špecifikované ale odporúčame ich umiestnenie na servri.
 
 
 
Predpokladané zdroje:
PC s nainštalovaným operačným systémom Windows 95 (resp. 98) alebo Windows NT 4.0. Podľa konečného rozhodnutia o použitej databázovej platforme vybraný SQL server. Vývojové prostredie Visual C++ alebo Borland Delphi.