Lorentzova sila
Úvod:
Každý pohybujúci sa elektrický náboj je tiež zdrojom magnetického poľa, takže vždy, keď dôjde k vzájomnému prelínaniu sa elektrického a magnetického poľa, vzniká silový účinok. Každé magnetické pole pôsobí určitou silou na v ňom sa pohybujúci elektrický náboj a v ňom sa nachádzajúci vodič, ktorým preteká elektrický prúd.
Teória:
Na vodič, ktorým prechádza elektrický
prúd I, pôsobí v magnetickom poli sila F, ktorá je tomuto prúdu úmerná. Táto sila sa nazýva Lorentzova sila*. Jej veľkosť ďalej závisí od uhlu a medzi vodičom a indukčnými čiarami magnetického poľa a dĺžky tej časti vodiča, ktorá zasahuje do magnetického poľa (aktívna dĺžka vodiča). Závislosť od aktívnej dĺžky vodiča a uhla vyjadruje súčin l.sina , ktorý znamená priemet aktívnej dĺžky vodiča do smeru kolmého na smer indukčných čiar. Konštantu úmernosti predstavuje magnetická indukcia B. Lorentzovu silu teda vyjadríme vzťahom:F=B.I.l.sin
aktorý sa pre prípad vodiča kolmého na indukčné čiary (
a =90° ) zjednoduší na tvar:F=B.I.l
Smer pôsobiacej sily vieme určiť podľa
Flemingovho pravidla ľavej ruky:"Keď položíme otvorenú ľavú ruku na vodič tak, aby prsty ukazovali smer prúdu a indukčné čiary vstupovali do dlane, odtiahnutý palec ukazuje smer sily, ktorou pôsobí magnetické pole na vodič."
Indukčné čiary predstavujú magnetické pole a smerujú zo severného pólu magnetu do južného. Pri otočení magnetu sa teda smer sily zmení na opačný.
Pokus:
*
Lorentz Hendrik Antoon, 1853-1928, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku. Je tvorcom na svoju dobu pokrokovej elektrónovej teórie o vzájomnom pôsobení elektromagnetického poľa a nabitých častíc, ktorá umožnila objasniť mnohé dôležité elektrické a optické javy.